De TRACKS-werking in 2022: verschil tussen versies

Uit Tracks
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Geen bewerkingssamenvatting
kGeen bewerkingssamenvatting
Regel 4: Regel 4:
[[Bestand:Pxfuel coop.jpg|miniatuur|300x300px]]
[[Bestand:Pxfuel coop.jpg|miniatuur|300x300px]]
==1. Website www.projecttracks.be==
==1. Website www.projecttracks.be==
In 2021 ging het kennisplatform achter de voormalige TRACKS-website offline en werden aldus de laatste pagina’s overgezet naar de nieuwe website.  Daarnaast werden enkele pagina’s aangepast en nieuwe pagina’s toegevoegd.  
De werkgroep zorgt voor de actualisering van de website en werkt bijkomende richtlijnen en praktijkvoorbeeld uit indien nodig. Relevante nieuwsberichten worden tijdig geplaatst.  


===Nieuwe pagina’s:===
===Gebruikerscijfers TRACKS-website 2022===


*Praktijkvoorbeeld: [[De beschrijving van muziekinstrumenten. De collectie van Stichting Logos als case|https://www.projecttracks.be/praktijkvoorbeelden/de-beschrijving-van-muziekinstrumenten-de-collectie-van-stichting-logos-als-case]]
*Pagina’s van de TRACKS-website werden 30.441 keer weergegeven tijdens 19.037 surfsessies van 15.702 bezoekers.  
*Nieuws:
*73% van de bezoekers is Nederlandstalig, 22% Engelstalig en de resterende 5% anderstalig. 44% van de gebruikers komt uit Nederland, 39% uit België en de resterende 17% uit andere landen.  
**Nieuwsbericht over vragenuurtjes: [[Vragenuurtje over archiefzorg in werkingsverslag 2020|https://www.projecttracks.be/nieuws/vragenuurtje-over-archiefzorg-in-werkingsverslag-2020]]
*71% van de bezoekers komt op de TRACKS-website terecht via zoekmachines, 22% rechtstreeks, 6,5% via doorverwijzingen van andere websites (van TRACKS-partners, maar ook Nederlandse websites als bv. museumconsulenten.nl, den.nl en podiumkunst.net) en 0,5% via sociale media.
**Jaarverslag 2020: [[Archiefzorg in werkingsverslag 2020 van meerjarig gesubsidieerde organisaties|https://www.projecttracks.be/nieuws/archiefzorg-in-werkingsverslag-2020-van-meerjarig-gesubsidieerde-organisaties]]
**Nieuwsberichten (aankondiging + verslag) over infomoment 9/11
**Nieuwsbericht over jaarverslag TRACSK-werking 2020: [[De TRACKS-werking in 2020|https://www.projecttracks.be/nieuws/de-tracks-werking-in-2020]]
**Nieuwsbericht over archiefdoorlichtingstraject: [[Archieven doorgelicht|https://www.projecttracks.be/nieuws/archieven-doorgelicht]]
**Nieuwsbericht webinarreeks "To imagine otherwise: future archives": [['To imagine otherwise': laat u inspireren|https://www.projecttracks.be/nieuws/to-imagine-otherwise-laat-u-inspireren]]
**andere, kleinere nieuwsberichten: https://www.projecttracks.be/nieuws
 
===Aanvulling op bestaande pagina’s:===
 
*laatste overzettingen van content van oude naar nieuwe kennisplatform, met nieuwe inleidende teksten
*Update privacyverklaring
*tool websites archiveren
*tool Een nieuwe bewaarplaats voor je archief en collectie(s)
*tool Veilig omgaan met wachtwoorden
*tool Overzicht professionele bewaarplaatsen
 
===Vertaling van pagina’s naar het Engels:  ===
 
*3 tools
*6 praktijkvoorbeelden
*privacyverklaring
 
===Gebruikerscijfers TRACKS-website 2021===
Pagina’s van de TRACKS-website werden in 2021 40.860 keer weergegeven tijdens meer dan 21.965 surfsessies van 17.448 bezoekers.  
 
79% van de bezoekers is Nederlandstalig, 19% Engelstalig en de resterende 2% anderstalig. 48% van de gebruikers komt uit Nederland, 41% uit België en de resterende 11% uit andere landen.  
 
79% van de bezoekers komt op de TRACKS-website terecht via zoekmachines, 17% rechtstreeks en 4% via doorverwijzingen van andere websites (van TRACKS-partners, maar ook Nederlandse websites als bv. museumconsulenten.nl, den.nl en erfgoekit.nl)


De meest bezochte pagina's zijn:
De meest bezochte pagina's zijn:
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|1.
|1.
|Tool naamgeving mappen en bestanden (4.217 paginaweergaven)
|Homepagina
|-
|-
|2.
|2.
|Homepagina
|Tool over naamgeving mappen en bestanden
|-
|-
|3.
| 3.
|Tool rond ordeningsplan en mappenstructuur
|Tool over ordeningsplan en mappenstructuur
|-
|-
|4.
|4.
|Tool rond e-mails bewaren
|Tool over e-mails archiveren
|-
|-
|5.
|5.
Regel 58: Regel 30:
|-
|-
|6.
|6.
|Overzichtspagina basiszorgrichtlijnen
|Tool over aanbevolen bestandsformaten
|-
|-
|7.
|7.
|Tool rond checksums als middel om de integriteit van bestanden te bewaken
|Overzichtspagina basiszorgrichtlijnen
|-
|8.
|Tool rond aanbevolen bestandsformaten
|-
|9.
|Tool rond ingebedde metadata bij fotos
|-
|10.
|Tool rond archief en collecties in kaart brengen (735 paginaweergaven)
|}
|}


==2. Ontmoetingsmomenten==
==2. Kennisdeling==
 
In 2022 ontwikkelde het netwerk een korte [https://www.youtube.com/watch?v=leui5RyKpn4|animatievideo over een opruimdag of trashday]. De video geeft beknopt weer waarom je een opruimdag zou moeten organiseren en hoe je dat het best aanpakt. Het fungeert als sensibilisering voor de doelgroepen en werd tevens in verschillende vormingen gebruikt. De verspreiding van de video gebeurde via het website van TRACKS en via de kanalen van de partners.
===Vragenuurtje werkingsverslag 11 en 18 maart 2021===
Zie [[Vragenuurtje over archiefzorg in werkingsverslag 2020|https://www.projecttracks.be/nieuws/vragenuurtje-over-archiefzorg-in-werkingsverslag-2020]] en [[Archiefzorg in werkingsverslag 2020 van meerjarig gesubsidieerde organisaties|https://www.projecttracks.be/nieuws/archiefzorg-in-werkingsverslag-2020-van-meerjarig-gesubsidieerde-organisaties]]. We verzamelden vooraf vragen van de deelnemers die we tijdens de vragenuurtjes beantwoordden. Ook tijdens de online vragenuurtjes konden nog nieuwe vragen gesteld worden. Op deze online vragenuurtjes verwelkomden we 54 deelnemers (in totaal voor 3 sessies).
 
===Digitaal infomoment 9 november 2021===
Verslag en infobundel die het resultaat zijn van dit infomoment zijn raadpleegbaar via <nowiki>https://www.projecttracks.be/nieuws/een-visie-op-archiefzorg-hoe-begin-je-eraan</nowiki>. 44 mensen namen deel aan dit infomoment, waarvan 30 uit de kern van het doelpubliek (de kunstensector). De overige deelnemers kwamen uit kunstenbovenbouw of erfgoedsector. Er was een goede balans uit de disciplines.


==3. Adviesverlening==
==3. Adviesverlening==
Regel 101: Regel 59:
**In het nieuwste Kunstendecreet is het concept van de basisarchiefzorg behouden, al is het in de benaming van een subsidievoorwaarde naar een subsidievereiste geëvolueerd.
**In het nieuwste Kunstendecreet is het concept van de basisarchiefzorg behouden, al is het in de benaming van een subsidievoorwaarde naar een subsidievereiste geëvolueerd.
*Strategische Visienota Cultureel Erfgoed
*Strategische Visienota Cultureel Erfgoed
**Na een intensief traject is de Strategische Visienota Cultureel Erfgoed gepubliceerd in 2021. Daarin staan verschillende zaken die te maken hebben met het snijvlak kunsten en erfgoed. We noteren de aandacht voor kunstaankopen, vakmanschap (ook voor het maken van bv. podiumkunsten), nalatenschappen, en tot slot ook een vermelding van het traject Kunstenerfgoed. Dat traject wordt ook in de Strategische Visienota Kunsten vermeld, telkens verwijzend naar TRACKS.
** Na een intensief traject is de Strategische Visienota Cultureel Erfgoed gepubliceerd in 2021. Daarin staan verschillende zaken die te maken hebben met het snijvlak kunsten en erfgoed. We noteren de aandacht voor kunstaankopen, vakmanschap (ook voor het maken van bv. podiumkunsten), nalatenschappen, en tot slot ook een vermelding van het traject Kunstenerfgoed. Dat traject wordt ook in de Strategische Visienota Kunsten vermeld, telkens verwijzend naar TRACKS.
*Samenwerking departement CJM
*Samenwerking departement CJM
**In 2021 is er een heldere afstemming bereikt met het departement CJM over het uitwisselen van inzichten over basisarchiefzorg, door het delen van toezichtsverslagen. Heel concreet werden de verslagen van 2020 met betrekking tot basisarchiefzorg gedeeld, en TRACKS maakte hiervan een analyse.
**In 2021 is er een heldere afstemming bereikt met het departement CJM over het uitwisselen van inzichten over basisarchiefzorg, door het delen van toezichtsverslagen. Heel concreet werden de verslagen van 2020 met betrekking tot basisarchiefzorg gedeeld, en TRACKS maakte hiervan een analyse.

Versie van 26 mei 2023 09:49

Het TRACKS-netwerk engageert zich voor het sensibiliseren en informeren van kunstenaars en kunstenorganisaties over de zorg voor het eigen archief en/of collectie(s) met het oog op zelfredzaamheid. Het stimuleert in het bijzonder de meerjarig gesubsidieerde organisaties binnen het Kunstendecreet in de toepassing van de richtlijnen omtrent basisarchiefzorg. Het netwerk is samengesteld uit een aantal dienstverlenende en/of collectiebeherende erfgoedorganisaties (AMVB, Archiefpunt, CEMPER, CKV/M HKA, Letterenhuis, VAi), geflankeerd door meemoo, Kunstenpunt, FARO en het Departement Cultuur. De gedeelde kennis en expertise van de TRACKS-partners wordt ontsloten en geactualiseerd via de website www.projecttracks.be.

Het netwerk heeft een structuur met een stuurgroep en een werkgroep. De stuurgroep telt twaalf medewerkers van de tien organisaties en kwam in 2022 vier keer samen (18/2, 24/5, 16/9, 9/12). De stuurgroep werd in 2022 voorgezeten door co-voorzitters Mariet Calsius (CEMPER) en Tom Ruette (Kunstenpunt). De werkgroep bestaat uit negen medewerkers van zeven verschillende organisaties (CEMPER, meemoo, Letterenhuis, CKV, AMVB, VAi, Archiefpunt) en kwam in 2022 vier keer samen (21/01, 31/03, 10/06, 06/10). In 2022 werd de werkgroep door Bart Magnus (meemoo) gecoördineerd. Dankzij deze structuur is het TRACKS-netwerk in staat kennis en expertise omtrent de zorg voor archieven en collecties uit de kunsten optimaal te delen en efficiënt, doeltreffend en domeinoverschrijdend in te zetten waardoor de dienstverlening naar kunstenaars en kunstenorganisaties meer gestroomlijnd verloopt.

1. Website www.projecttracks.be

De werkgroep zorgt voor de actualisering van de website en werkt bijkomende richtlijnen en praktijkvoorbeeld uit indien nodig. Relevante nieuwsberichten worden tijdig geplaatst.

Gebruikerscijfers TRACKS-website 2022

  • Pagina’s van de TRACKS-website werden 30.441 keer weergegeven tijdens 19.037 surfsessies van 15.702 bezoekers.  
  • 73% van de bezoekers is Nederlandstalig, 22% Engelstalig en de resterende 5% anderstalig. 44% van de gebruikers komt uit Nederland, 39% uit België en de resterende 17% uit andere landen.  
  • 71% van de bezoekers komt op de TRACKS-website terecht via zoekmachines, 22% rechtstreeks, 6,5% via doorverwijzingen van andere websites (van TRACKS-partners, maar ook Nederlandse websites als bv. museumconsulenten.nl, den.nl en podiumkunst.net) en 0,5% via sociale media.

De meest bezochte pagina's zijn:

1. Homepagina
2. Tool over naamgeving mappen en bestanden
3. Tool over ordeningsplan en mappenstructuur
4. Tool over e-mails archiveren
5. Overzichtspagina tools
6. Tool over aanbevolen bestandsformaten
7. Overzichtspagina basiszorgrichtlijnen

2. Kennisdeling

In 2022 ontwikkelde het netwerk een korte over een opruimdag of trashday. De video geeft beknopt weer waarom je een opruimdag zou moeten organiseren en hoe je dat het best aanpakt. Het fungeert als sensibilisering voor de doelgroepen en werd tevens in verschillende vormingen gebruikt. De verspreiding van de video gebeurde via het website van TRACKS en via de kanalen van de partners.

3. Adviesverlening

Archiefdoorlichtingstraject bij muziek- en podiumorganisaties – meemoo en CEMPER

In 2021 werden twee archiefdoorlichtingstrajecten opgestart, één in het voorjaar en één in het najaar. Over het recentste archiefdoorlichtingstraject werd ook een verslag gepubliceerd op de TRACKS-website.

Loketvragen

Tot slot beantwoordden een aantal leden van TRACKS, al dan niet gezamenlijk, verschillende adviesvragen die via het TRACKS-contactadres of na doorverwijzing bij het TRACKS-netwerk terecht kwamen. Een aantal voorbeelden van (gezamenlijke) trajecten zijn:

  • Monty door CEMPER en het Letterenhuis
  • Ultima Thule door CEMPER en het Letterenhuis
  • Compagnie De Koe door CEMPER en het Letterenhuis
  • DeStudio door meemoo
  • Frans Masereelcentrum door meemoo en CKV
  • Opera Ballet Vlaanderen door meemoo

4. Beleidskwesties

  • Goedkeuring Kunstendecreet 2021
    • In het nieuwste Kunstendecreet is het concept van de basisarchiefzorg behouden, al is het in de benaming van een subsidievoorwaarde naar een subsidievereiste geëvolueerd.
  • Strategische Visienota Cultureel Erfgoed
    • Na een intensief traject is de Strategische Visienota Cultureel Erfgoed gepubliceerd in 2021. Daarin staan verschillende zaken die te maken hebben met het snijvlak kunsten en erfgoed. We noteren de aandacht voor kunstaankopen, vakmanschap (ook voor het maken van bv. podiumkunsten), nalatenschappen, en tot slot ook een vermelding van het traject Kunstenerfgoed. Dat traject wordt ook in de Strategische Visienota Kunsten vermeld, telkens verwijzend naar TRACKS.
  • Samenwerking departement CJM
    • In 2021 is er een heldere afstemming bereikt met het departement CJM over het uitwisselen van inzichten over basisarchiefzorg, door het delen van toezichtsverslagen. Heel concreet werden de verslagen van 2020 met betrekking tot basisarchiefzorg gedeeld, en TRACKS maakte hiervan een analyse.

5. Kosten TRACKS-werking

De recurrente kosten worden evenredig gedragen door acht TRACKS-partners. Deze kosten betreffen:

  • hosting, onderhoud en klein ontwikkelwerk van de TRACKS-website;
  • vertaalkosten om Nederlandse inhoud naar het Engels te vertalen.

Verder dragen alle partners bij aan de TRACKS-werking door de tijdsinvestering van hun personeel en door een eventuele co-organisatie van publieksmomenten.